Swap: jak ho jednou zkusíte, úplně vás pohltí

ID: 42

Swap je skvělým způsobem, jak oživit váš šatník, dovybavit domácnost a naopak dát nechtěným věcem druhou šanci a posloužit někomu dalšímu. Chce to jen slušné vyjednávací schopnosti, špetku představivosti a pořádnou dávku trpělivosti. Že nevíte, o co se jedná? Tak to o hodně přicházíte. Jakmile se poddáte kouzlu swapu, úplně vás pohltí a těžko se z něj vymaníte. 

Swapování je v podstatě staré dobré handlování, tedy směna zboží za zboží. Jedná se o udržitelnou cestu k získání nových statků v různé podobě od oblečení a hraček až po potraviny výměnou za vaše přebytky. Základem je absence peněz, nakoupit si můžete jinde, při swapu peněženku opravdu potřebovat nebudete (tedy teoreticky byste neměli). 

Toužíte po radikální změně garderoby, ale nechcete za nové kousky utrácet vyšší tisíce? Stěhujete se a potřebujete zařídit nové hnízdečko? Spadla vám do klína pozůstalost po tetičce, co nikdy nic nevyhodila, a na vás zbylo vyklízení? Urodilo se vám hodně jablek, ale vy máte spíš chuť na ořechy? Pak je pro vás swap to pravé místo, kde občas seženete i nesehnatelné a zbavíte se toho, co nemáte kam dát. 

Generace miléniálů a mladších se čím dál více snaží žít v souladu s udržitelným přístupem k planetě a swapování berou nejen jako zábavu, ale i jako skvělý prostředek k získávání nových věcí. 

A jak to funguje?  

Nejjednodušší je přidat se do online swapovacích skupin na Facebooku. Pro většinu měst fungují vlastní lokální skupiny, v těch větších jich může být dokonce více a bývají také aktivnější. Základní skupina bývá univerzální, kde se dá sehnat i nabídnout opravdu cokoli. Dále existují specializované swapy zaměřené na konkrétní zboží jako třeba swap pokojových květin, nábytku, knih, dětského oblečení, hraček a potřeb, domácích mazlíčků, IKEA swap a spoustu dalších, na co si jen vzpomenete. Založit můžete i svůj vlastní.

V dnešní době ovlivněné hnutím minimalistů a Marií Kondo je v kurzu zbavovat se nepotřebných a starších věcí, ke kterým necítíte žádné pouto, vyčistit si životní prostor a neshromažďovat nepraktické “blbiny”. Tyto vytříděné předměty pak lidé nabízejí právě ve swapovacích skupinách, často jako jeden celek, protože prodej jednotlivých položek z domácnosti by byl zdlouhavý. Spoustu nadšených chatařů s radostí sáhne právě po retro hrncích, které se už neprodávají, a mladý pár je zase rád, že si takto ekologicky zařídí nové bydlení. 

Samotná směna je jednoduchá: mrknete na nabídky ve skupině a pokud vás něco zaujme, napíšete nabízejícímu komentář, nebo soukromou zprávu a domluvíte se na výměně a místě předání. Naopak při vkládání nabídky na zeď nezapomeňte napsat, kde je možné předání a co by vás potěšilo na oplátku. 

Nabízené věci by měly být čisté, zachovalé a v dobrém stavu. Pokud je předmět rozbitý, ale lze opravit, někdo se ho třeba rád ujme, ale je třeba to zmínit. 

Úskalí swapu

Lidé jsou často rádi, že se něčeho zbaví a směňují třeba za trvanlivé potraviny, které většina z nás má doma, nebo za cokoli z přebytků zájemce. Také ale můžete narazit na osoby, které výměnou požadují něco konkrétního. Pokud danou věc zrovna nemáte a nabízející není ochotný směnit za něco jiného, neměli byste primárně jít do obchodu a tu konkrétní věc koupit, to poněkud odporuje zásadám swapu. Ale je v podstatě veřejným tajemstvím, že se jedná o běžnou praxi, jinak by asi mnoho swapů neproběhlo. 

Občas se také stane, že dotyčný, s kterým měníte, nedorazí na místo určení, nebo je najednou nedostupný. I tací lidé jsou a je jen na každého svědomí, jak jedná s druhými. 

Ve většině případů ale záleží jen a pouze na domluvě. A zrovna domluva bývá častým kamenem úrazu. Sladit místo a čas předání s některými jedinci může být opravdu složitý a zdlouhavý proces. Občas se také stane, že dotyčný, s kterým měníte, nedorazí na místo určení, nebo je najednou nedostupný. Doporučujeme obrnit se trpělivostí. Ale většina swapujících jsou slušní lidé a ten skvělý pocit po úspěšném předání je k nezaplacení :-)  

Osobní swap

Pokud se na online swap necítíte, navštivte nějakou swapovací událost osobně. Lépe si představíte, o co jde a třeba se necháte vtáhnout. Mrkněte na vaši nejbližší FB skupinu, kde jsou události vypsány. Swap také můžete uspořádat vy sami - klidně v práci s kolegy, či jen pro vaše známé. Je to skvělá příležitost, jak spolu strávit kvalitní čas a ještě povyměňovat spoustu věcí.

Adrenalin to jistí

Swapování určitě není pro každého, pokud se v tom ale najdete, máte postaráno a nového koníčka i o pořádný přísun adrenalinu. Navíc vás může hřát pocit, že vaše vysloužilé věci poslouží ještě dále a i vy zachráníte pár kousků určených k vyhození. Tak směle do toho!

Foto: pexels.com

Podobné články

Slowfashion (eko móda)
před 3 roky

Slowfashion: trend, který bojuje za udržitelnou módu i férové podmínky

Rychlá auta, bleskový internet, minutová půjčka. Vypadá to, jako by dnešní době vládla rychlost a kdo závratné tempo nestíhá, ten jde z kola ven. Existuje...

uživatel
Bonanza
Shop
Slowfashion (eko móda)
před 1 rokem

Rozpárejte staré svetry a využijte je jinak

Máte už za sebou jarní úklid skříně? Skvělé! Možná jste dokonce vyřadili starší svetry, které už nejsou ve stavu, aby posloužily někomu dalšímu. Nemusíte se...

uživatel
Bonanza
Shop
Přidat